دَرِ کاروانسرای تی تی همیشه باز است

کاروانسرای تی تی یکی از مقصدهای گردشگری و دیدنی استان گیلان است که شما را به یاد مناطق جلگهlrm;ای اروپا میlrm;اندازد.

تی تی در زبان گیلکی یعنی شکوفه. داستانی محلی میlrm;گوید: <<تی تی خانم عمه یکی از شاهان صفوی بود که تصمیم گرفت برای خود کاروانسرایی به یادگار در منطقه زیبای سیاهکل بسازد.>> یکی از قدیمیlrm;ترین بناهای این منطقه که امروزه بیشتر گردشگران را به دام زیبایی خود انداختهlrm; است؛ کاروانسرایی که بیشتر شبیه کُلبهlrm;های ایسلندی است روی تپهlrm;های سرسبز که پوشیده از خزهlrm;های خودروlrm;است. اما کاروانسرای تی تی در گیلان خودمان است، یکی از جاذبهlrm;های دیدنی استان که در گذشته مهمlrm;ترین موقعیت استراتژیک را داشته است، واقع در شهرستان سیاهکل که البته تنها جای دیدنی آن نیست، خودِ سیاهکل به دلیل موقعیت جلگهlrm;ای و رودخانهlrm;ای که از آن عبور میlrm;کند، بسیار زیبا و دلlrm;انگیز است. هرچند که کل خطه شمال با آن آبlrm;وهوای بیlrm;نظیرش همیشه مورد توجه همه ایران بوده است.

کجا بریم؟

کاروانسرای تی تی که به گویش محلی آن را تی تی کاروانسرا میlrm;گویند در 25 کیلومتری شهر لاهیجان و 75 کیلومتری رشت قرار دارد. جایی که محل تلاقی آب شیمرود و بابا کوه است. فضای سبز اطراف آن بیlrm;نظیر است و درختانی که درهمlrm;رفته که در فصلlrm;های بهار و پاییز بهترین رنگlrm;شان را برای شما به نمایش میlrm;گذارند. از سویی اگر در فصل بهار به آنlrm;جا سر بزنید، قطعاً سروصدای پرندگان با آن نوای دلنشین در آن همه زیبایی هوش از سر شما خواهد برد.

کوچک اما مهم

زمانی که سنگِ این بنا برای تی تی خانم گذاشته میlrm;شد، کاروانسراهایی انگشتlrm;شمار در شمال کشورمان وجود داشت و کسی به اهمیت آن توجهی نداشت؛ اما کمی بعد، همه شاهد آن بودند که این کاروانسرا از لحاظ مکانی در بهترین موقعیت قرار دارد؛ چرا که مسیر عبور سیاهکل برای فرستادن ابریشم از شمال به بخشlrm;های مرکزی درست از این مکان رد میlrm;شد. راه اصلی کاروانان از مسیر لاهیجان به دیلمان و طالقان بوده است.

و اما کاروانسرا

چشمlrm;انداز طبیعی این کاروانسرا در آبlrm;وهوای فرحlrm;بخش منطقه برای مقصد گردشگری شدن کافی است اما بد نیست اندکی درباره خود کاروانسرای تی تی سخن بگوییم. بنایی از سنگ رودخانهlrm;ای با آجر و ملات و گچ که به زیبایی با هم تلفیق شدهlrm;اند. شامل حیاط مرکزی و ورودی و هشتیlrm;است و دو ایوان که بر پایه کاروانسراهای برونlrm;شهری ساخته شده است. شاهlrm;نشین و دو اتاق به مساحت 17 متر و چهار کنج بنا اتاق مربع شکل 14 متری و حوضچهlrm;ای در وسط، چیزهایی است که در این مکان خواهید یافت.

حرف آخر

اگر از طبیعتlrm;گردان و گردشگران هستید یا جنگلlrm;نورد و عاشق فضاهای بکر، بهlrm;طور حتم از کاروانسرای تی تی لذت خواهید برد. مکانی که امکان ندارد بدونِ عکسlrm;های زیبا از آن برگردید. همچنین در فصل بهار و پاییز لباس گرم همراه خود داشته باشید.